کتاب ریاضی پایه دوم ابتدایی در سال تحصیلی ۹۲ ـ ۹۱ 
  
در کتاب درسی تازه‌تألیف ریاضی، دانش‌آموزان دوم ابتدایی با استراتژی‌های حل مسئله آشنا می‌شوند
 وحید عالمیان، مؤلف کتاب‌های درسی دوره تحصیلی ابتدایی، با بیان این مطلب اظهار کرد: محتوای کتاب‌های پایه دوم ابتدایی برای سال تحصیلی آینده بر اساس طرح «ایجاد تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش» و در راستای تغییراتی که در کتاب‌های درسی پایه نخست ابتدایی سال تحصیلی جاری به وجود آمد، تغییر خواهد کرد.
وی ادامه داد: نتایج تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهند که دانش‌آموزان در حل مسائل کتاب‌های درسی ریاضی با چالش‌های متعددی مواجه می‌شوند. بنابراین، کتاب درسی ریاضی پایه دوم ابتدایی برای سال تحصیلی آینده با رویکرد آموزش استراتژی‌های حل مسئله تالیف خواهند شد.
مولف کتاب‌های درسی دوره تحصیلی ابتدایی افزود:
دانش‌آموزان در کتاب درسی ریاضی پایه دوم ابتدایی سال تحصیلی ۹۲ ـ ۹۱ با کاربرد مفاهیم ریاضی در محیط اطراف زندگی آشنا می‌شوند و می‌آموزند که چرا باید به فراگیری درس ریاضی بپردازند و این‌که می‌تواند ریاضی در عرصه‌های مختلف زندگی چه کاربردی داشته باشد.عالمیان یادآور شد: از آنجا که دانش‌آموزان دارای روش‌های مختلف یادگیری‌اند، می‌کوشیم در تالیف کتاب درسی ریاضی پایه دوم ابتدایی به تمام روش‌های یادگیری توجه کنیم و فعالیت‌هایی را ارائه دهیم که برای هر سه روش یادگیری تصویری، کلامی و دست‌ورز مناسب باشند و تمام دانش‌آموزان با وجود داشتن ویژگی‌های متفاوت بتوانند از فعالیت‌های کتاب بهره‌مند شوند.
استاد دانشگاه افزود: دانش‌آموزان پایه دوم ابتدایی سال تحصیلی ۹۲ ـ ۹۱ مانند دانش‌آموزان پایه نخست ابتدایی سال تحصیلی جاری موفق به کسب توانایی مدل‌سازی خواهند شد؛ به این معنا که در کتاب درسی ریاضی پایه دوم ابتدایی، محتوای درس ریاضی با هنر تلفیق می‌شود و دانش‌آموزان به سطحی از توانایی خواهند رسید که بعد از انجام فرآیندهای مختلف آموزشی و با استفاده از ابزارهایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، مانند خط‌کش و شابلون، موفق به طراحی مدل‌های ریاضی مانند طرح فرش می‌شوند.
مؤلف کتاب‌های درسی دوره تحصیلی ابتدایی ادامه داد: نقش ادبیات فارسی با هدف ترویج فرهنگ خواندن و نوشتن ریاضی و ارتقای سطح واژگان ریاضی دانش‌آموزان در کتاب ریاضی پایه دوم ابتدایی سال تحصیلی آینده پررنگ‌تر خواهد شد.
بر اساس طرح «ایجاد تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش» از سال تحصیلی ۹۲ـ ۹۱ یک پایه به پایه‌های دوره تحصیلی ابتدایی افزوده خواهد شد.
عالمیان درباره کتاب‌های درسی این پایه تحصیلی گفت: کتاب‌ درسی ریاضی در پایه ششم ابتدایی به گونه‌ای تدوین خواهد شد که محتوای آن علاوه بر دربرداشتن خلاصه‌ای از مطالب کتاب‌های درسی ریاضی پایه‌های پایین‌تر تحصیلی، برخی از مفاهیم کتاب‌ درسی ریاضی پایه نخست راهنمایی را نیز شامل می‌‌شود.
وی در پایان از پایه ششم ابتدایی به عنوان یک فرصت آموزشی یاد کرد و اظهار کرد: در این پایه تحصیلی بیشتر می‌کوشیم تا به رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت دانش‌آموزان بپردازیم
منبع: http://www.shaparack.ir

برچسب‌ها: ریاضی جدید التالیف, کتاب ریاضی, پایه دوم, پایه ششم

تاريخ : جمعه ۱۳۹۱/۰۳/۱۹ | 8:15 | نویسنده : فهیمه عباسی شاهکوه |
  • بالشت
  • راسو
  • فال حافظ